Ciekawe

Maści koni – praktyczne informacje dla fanów jeździectwa

Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z jeździectwem powinna opanować nie tylko pracę z koniem, ale również rozszerzyć swoją wiedzę teoretyczną z zakresu pielęgnacji oraz anatomii zwierząt. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej umaszczeniu koni. Jakie maści koni wyróżniamy? Sprawdź!

 

Maści koni – umaszczenie koni dzikich i udomowionych

Maści koni, umaszczenie koni, czyli barwa sierści wraz z grzywą i ogonem, uwarunkowane są genetycznie. Maść, oprócz określonej barwy, może też mieć inne cechy, takie jak jabłkowitość – pojawianie się na jaśniejszej sierści kół włosów ciemnych u koni siwych w okresie jesiennym i zimowym. Kolor sierści zależny jest od pigmentu znajdującego się w skórze. Konie o białej sierści pozbawione są pigmentu, co uznane jest za wadę umaszczenia. Najmniej liczną grupę tworzą konie bardzo ciemne.

Co ciekawe, dzikie konie miały prawdopodobnie jednolite umaszczenie o odcieniu dopasowanym do ich stylu życia, miejsca ich bytowania i pory roku. Ogromna liczba różnorodnych umaszczeń koni hodowlanych wynika przede wszystkim z mutacji utrwalonych udomowieniem koni, sztuczną selekcją i zmianą ich warunków środowiskowych.

 

Podział maści

Maści koni dzielą się na trzy grupy: podstawowe (siwe, kare, gniade i kasztanowate), rozjaśnione (kare przydymione, izabelowate, jelenie, kremowe, perłowe, kremowe przydymione, bułane, szampańskie, srebrne) oraz wzory białej sierści (dereszowate, srokate, tarantowate).

Różnorodność umaszczeń końskiej sierści jest zaskakująca. Co ważne, maść w większości przypadków nie jest cechą rasową. Wyjątkami od tej reguły są rasy o stałym umaszczeniu, na przykład haflinger czy konik polski. Umaszczenie konia jest najważniejszym elementem jego aparycji. Opis maści umieszczany jest we wszystkich dokumentach (np. paszporcie), co umożliwia identyfikację danego konia.

zobacz Dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft zobacz