Motoryzacja

Czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem?

Niemieckie samochody są jednymi z najczęściej sprowadzanych do polski, zarówno przez handlarzy samochodów, jak i prywatnych kupujących. Wielu z tych ostatnich zastanawia się, czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem?

 

Auto z Niemiec – czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem?

Kupno samochodu w Niemczech to świetna inwestycja – samochody takie posiadają niski przebieg, są zadbane, a ich stan wizualny jest świetny. To kilka z głównych powodów, dlaczego Polacy tak chętnie wybierają auta od naszych zachodnich sąsiadów. Wielu z nich zastanawia się też, czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? Warto przyjrzeć się temu zagadnieniu z bliska. Sprowadzenie auta z Niemiec może przebiegać na dwa sposoby – na lawecie lub też za kierownicą kupionego pojazdu. Jeśli auto przyjeżdża na lawecie nie trzeba się od razu martwić ubezpieczeniem. Jeśli jednak samodzielnie sprowadzamy samochód prowadząc go, konieczne będą niemieckie tablice wyjazdowe – dostępne są ich dwa rodzaje. Czy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem? Tak, ale na ściśle określonych warunkach.

 

Kiedy możliwa jest jazda na niemieckich tablicach z polskim ubezpieczeniem?

Polskie prawo przewiduje, że samochód sprowadzony zza granicy może poruszać się na obcych tablicach przez 30 dni. Po tym czasie auto musi zostać zarejestrowane w Polsce. Aby móc się nim poruszać w tym czasie, konieczne jest zakupienie ubezpieczenia OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują OC krótkoterminowe, które działa dokładnie na tych samych zasadach co pełne ubezpieczenie OC. Tego typu ubezpieczenie będzie adekwatnie tańsze od całorocznej polisy i pozwoli ono chronić interesy innych użytkowników drogi w razie kolizji czy wypadku.