Dom i Wnętrze

Jak dobrać kolor tkaniny obiciowej do reszty wystroju pomieszczenia?

Jednym z podstawowych dylematów związanych z kupnem tapicerki jest wybór koloru jaki będzie ona posiadała. Wbrew pozorom podczas podejmowania tej decyzji dobrze jest wziąć pod uwagę więcej kwestii niż jedynie aktualnie modną kolorystykę wnętrz. Do najważniejszych kryteriów związanych z wyborem koloru tkaniny obiciowej będzie jego zgodność z panującym w pomieszczeniu wystrojem.

Kolory neutralne – bezpieczny wybór

Jeżeli wybór koloru tapicerki stanowi duży problem można go rozwiązać kierując się w stronę barw neutralnych, takich jak beże, biele czy szarości. Stawiając na neutralny kolor mamy dużą szansę dobrze dopasować go do reszty wystroju. Zależność ta wynika z właściwość kolorów neutralnych – pasujących do największej ilości stylów wystroju wnętrz. Należy jednak pamiętać, że jasna tkanina obiciowa może być bardziej narażona na powstawanie trwałych plam.

Kolory kontrastowe – wykończenia dla odważnych

Inną metodą pozwalającą ustalić jaki kolor tapicerki będzie dobrze prezentował się w danym pomieszczeniu jest dobranie go na podstawie kontrastu z resztą wystroju. Mebel posiadający tapicerkę w kontrastowym kolorze będzie mógł stanowić wyraźny akcent w pomieszczeniu, nadający całości aranżacji głębi i ciekawego charakteru. Decydując się na takie rozwiązanie pamiętajmy jednak o umiarze w doborze kontrastowych elementów tak aby nie zaburzyć harmonii kolorystycznej wnętrza.

Pielęgnacja tapicerki – jak czyścić tkaninę obiciową?

Metoda czyszczenia tkanin obiciowych będzie uzależniona od typu materiału, którego tkanina została zrobiona. W celu wyczyszczenia standardowej, miękkiej tapicerki wymieszaj niewielką ilość octu z ciepłą wodą i dodaj do mikstury odrobinę płynu do mycia naczyń lub szarego mydła w płynie. Przygotowaną mieszankę umieść w butelce z rozpylaczem. Spryskaj zabrudzony obszar, a następnie przetrzyj go delikatnie miękką ściereczką. Pamiętaj aby uprzednio dokonać próby reakcji materiału tapicerki na detergent, spryskując niewielki jej obszar, na niewidocznej części mebla. Aby dowiedzieć się jak czyścić tkaniny obiciowe aby zastosować właściwą metodę czyszczenia oraz poznać wszelkie wskazówki dotyczące pielęgnacji tkaniny obiciowej, należy w pierwszej kolejności zapoznać się z zaleceniami producenta danej tapicerki.