Biznes

Ile kosztuje wymiana amortyzatorów?

Każdy właściciel samochodu powinien dbać o stan swojego pojazdu – regularnie odwiedzać stację diagnostyczną, sprawdzać poziom oleju i płynu chłodniczego, zlecać niezbędne naprawy i konserwować podzespoły. Jednym z elementów, którym należy poświęcić szczególną uwagę, są amortyzatory. Dlaczego tak ważne jest, aby pracowały one bez zarzutu? Ile średnio kosztuje wymiana amortyzatorów? Sprawdź!

Kiedy konieczna jest wymiana amortyzatorów?

Amortyzatory to ważna część zawieszenia mająca ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Pełnią one wiele ważnych funkcji: tłumią drgania, utrzymują we właściwej pozycji sprężyny, stabilizują tor jazdy, ograniczają bujanie i skracają drogę hamowania. Dzięki nim prowadzenie samochodu nawet na nierównej powierzchni jest płynne i wygodne. Co ważne, zużywające się z czasem amortyzatory będą negatywnie wpływać na pracę innych podzespołów, przede wszystkim układu hamulcowego, opon, systemu ABS i kontroli trakcji oraz sprężyn.

Stan amortyzatorów można w prosty sposób sprawdzić na stacji diagnostycznej. Kiedy konieczna jest wymiana amortyzatorów? Jeśli wynik badania na tak zwanej linii diagnostycznej będzie wynosił mniej niż 20%, to znak, że powinieneś udać się do mechanika. Ponadto, oznaki zużycia amortyzatorów z pewnością zauważysz podczas codziennego użytkowania pojazdu. Skrócona droga hamowania, nierównomierne zużywanie się opon, bujanie czy charakterystyczne stukanie dochodzące z okolicy kół to objawy zużytych amortyzatorów.

Koszty naprawy

To, jaka kwota będzie widniała na rachunku wystawionym przez mechanika, zależy od kilku czynników: modelu samochodu, rodzaju amortyzatorów oraz tego, czy zamówione części będą oryginalne. Za usługę zapłacisz od 100-200 zł za jedną oś do nawet kilku tysięcy złotych.