Wygodne schody wewnętrzne

Schody w domu są eksploatowane co najmniej kilkadziesiąt razy dziennie. Warto zatem zadbać o to, aby ułatwiały komunikację, a nie na odwrót. Wygodne i bezpieczne schody w domu to marzenie praktycznie każdego z nas. Można to uzyskać pod warunkiem, że schody będą miały odpowiednie wymiary i będą właściwie usytuowane. Jak zatem osiągnąć satysfakcjonujący efekt?

Jakie wymiary powinny mieć wewnętrzne schody, aby można było określić je mianem wygodnych?

Z całą pewnością schody wewnętrzne powinny być nie tylko bezpieczne i solidne, ale także wygodne. Przy ich projektowaniu należy zwrócić dużą uwagę na wymiary schodów. Powinny być one dopasowane do długości kroków. W przypadku dorosłej osoby długość kroku wynosi średnio 62,5 cm. Jak zatem mają się te informacje do konstrukcji schodów? Otóż przyjmuje się, że dwie wysokości stopniu i jedna szerokość stopnia powinny odpowiadać długości jednego kroku. Co zatem z wysokością stopni? W celu stworzenia wygodnych schodów, wysokość pojedynczego stopnia powinna mieścić się w przedziale między 14 a 19 cm. Przyjęto, ze za bardzo wygodne schody uważa się te, które mają wysokość 15 cm. Wygodne zaś mają 16 cm, przeciętne 17 cm, a wystarczające 19 cm.

Co z szerokością stopni? Tutaj do dyspozycji mamy przedział od 25 do 32 cm. Za schody bardzo wygodne uważa się te, w których szerokość stopni wynosi 32 cm. Natomiast przy schodach wygodnych szerokość stopni wynosi 30 cm, przeciętnych 29 cm, a wystarczających 20 cm. Pozostaje jeszcze kwestia liczby stopni. Zaleca się, aby projektowane schody miały nieparzystą liczę stopni, dzięki czemu będzie się po nich wygodniej wchodzić. Trzy stopnie to minimum, a maksymalna liczba stopni wynosi siedemnaście. Jaka ilość jest zatem najoptymalniejsza? Najwygodniejsze schody to takie, które mają od dziewięciu do trzynastu stopni.

Szerokość schodów i wysokość sufitu

Wiemy już, jaka powinna być szerokość stopni wygodnych schodów, ale jaką szerokość powinny mieć schody? Minimalna szerokość schodów wynosi 80 cm w przypadku jednej osoby, a jeśli chodzi o dwie, to polecaną szerokością jest co najmniej 110 cm, a najlepiej 125 cm (wówczas można przejść obok siebie swobodnie). Podczas projektowania schodów, należy zadbać także o dopasowanie przestrzeni nad schodami do wysokości człowieka. Aby nawet wysokie osoby nie miały problemów z poruszaniem się po schodach, ich wysokość nad sufitem powinna wynosić nie mniej niż 205 cm. Pozostaje jeszcze kwestia balustrady. Najlepiej jest, gdy poręcz znajduje się na wysokości 90 cm nad przednią krawędzią stopnia, a w przypadku dzieci można zamontować drugą poręcz na wysokości 75 cm.

Garnki z powłoką c
Plakat z mapą świa
Rate This Article:
https://signwise.pl http://dicetheatreonice.org http://jakategocena.pl