Polityka zero waste w przestrzeniach biurowych

Temat globalnego ocieplenia, topniejących lodowców i płonących lasów już od dobrych kilku lat nie schodzi z pierwszych stron gazet. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm i marek włącza kwestie ochrony przyrody do swoich działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Przykładem może być coraz popularniejsza polityka zero waste w przestrzeniach biurowych.

 

Zasada zero waste opiera się na pięciu filarach (5R): refuse (odmawiaj), reduce (redukuj), reuse (używaj ponownie), recycle (przetwarzaj) oraz rot (kompostuj).

Refuse – odmawiaj

Pierwszym, a zarazem najtrudniejszym do wdrożenia, elementem polityki zero waste jest odmawianie. Sprawiać on będzie menadżerom najwięcej kłopotów, ponieważ wiąże się z przekonaniem pracowników biurowych do zmiany swoich codziennych przyzwyczajeń: rezygnacji z naczyń jednorazowych i cateringu dostarczanego w plastikowych pojemnikach, zastąpienia butelkowanej wody “kranówką”, czy zamiany kawy w kapsułkach i herbaty w torebkach na “sypane” odpowiedniki.

Reduce – redukuj

Najbardziej marnotrawionym surowcem we współczesnych biurach jest oczywiście papier. Na szczęście w dobie powszechnej digitalizacji coraz mniej dokumentów musi być sporządzonych w tradycyjnej formie. Coraz popularniejsze stają się e-faktury, urzędowe deklaracje złożyć można już tylko w formie elektronicznej, a obieg dokumentacji wewnętrznej coraz częściej przenoszony jest do chmury obliczeniowej. Kolejnym krokiem powinno być upowszechnienie podpisu elektronicznego, dzięki któremu wszelkie umowy z kontrahentami również będą mogły być zawierane wyłącznie w formie cyfrowej.

Reuse – używaj ponownie

Problem papieru masowo marnowanego w biurach można w prosty sposób zniwelować przerzucając się na surowiec pochodzący w 100% z makulatury. Większym problemem jest natomiast wyrzucany sprzęt elektroniczny oraz meble. W przypadku elektrośmieci przedsiębiorstwa nie mają dużego pola wyboru – obowiązujące przepisy nakazują ich utylizację za pośrednictwem wyspecjalizowanych podmiotów. W przypadku mebli biurowych (w tym najszybciej niszczących się stołów i krzeseł konferencyjnych) najbardziej proekologiczne wydaje się korzystanie z modeli wyprodukowanych wyłącznie z surowców odnawialnych i biodegradowalnych – najlepiej z litego drewna pochodzącego z lokalnie występujących (czyli nie-egzotycznych) gatunków drzew.

Recycle – przetwarzaj

Idea recyklingu nie jest nikomu obca, więc jej wdrożenie w biurze nie powinno stanowić większego problemu. Wystarczy zamienić zbiorcze pojemniki na śmieci pojemnikami do segregacji odpadów. Ważne jest jednak to, aby zaopatrzyć je w czytelne informacje o tym co należy, a czego nie można do nich wrzucać. Poza tym kosze, czy pojemniki biurowe wcale nie muszą być brzydkie. Ich producenci w obecnej chwili oferują bardzo szeroki wybór estetycznych czy nawet designerskich pojemników do segregacji. Przykładowy przegląd koszy biurowych znaleźć można stronie mebledobiura.pl

Rot – kompostuj

Kompostowanie jest rozszerzeniem recyklingu, polegającym na ekologicznej utylizacji odpadów organicznych. Wytworzoną w ten sposób biomasę można z powodzeniem wykorzystać później do nawożenia roślin w biurze. Firmy, które nie mają dostępu do otwartej przestrzeni pozwalającej na stworzenie tradycyjnej pryzmy, mogą zainwestować w biurowe maszyny kompostujące, które skutecznie przetwarzają resztki jedzenia, a nawet biodegradowalne foliówki. Urządzenia takie mają gabaryty zbliżone do tradycyjnych lodówek, dzięki czemu można je z powodzeniem zainstalować nawet w firmowej stołówce.

 

Schody dywanowe - cz
Rate This Article:
https://imerp.pl http://my-place.pl http://za10froszy.pl