Dom i Wnętrze

Jak wybrać odpowiednią farbę elewacyjną?

Elewacja domu powinna być efektowna, a zarazem niepodatna na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia. Ważne jest to, aby omawiana powłoka malarska nie była podatna na negatywne działanie wilgoci, zmiennych temperatur czy też promieniowania UV. Sporym zainteresowaniem cieszą się farby do betonu, dzięki którym możliwe jest stworzenie skutecznej izolacji o walorach dekoracyjnych. Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniego produktu jest banalnie proste, jednak nie jest to prawdą. Należy zainwestować w farbę znanej i cenionej marki – jeśli zastanawiasz się, na jakie czynniki zwrócić uwagę, to koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Malowanie pierwotne oraz renowacyjne

 

Godne polecenia farby elewacyjne umożliwiają zarówno malowanie pierwotne, jak i renowacyjne. Oznacza to, że mogą być one nakładane również na stara powłokę malarską, co znacząco przyspiesza przebieg prac. Należy jednak pamiętać o tym, że większość produktów wymaga starannego przygotowania powierzchni. Dla przykładu – farba do betonu powinna zostać nałożona na warstwę gruntującą, gdyż dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie oczekiwanego poziomu przyczepności. Prawidłowo zaaplikowana nie będzie odpadać, ani łuszczyć się.

 

Odporność na czynniki atmosferyczne

 

Wiadomym jest, że zewnętrzne ściany budynku są narażone na niesprzyjające działanie czynników atmosferycznych. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby powłoka malarska nie była podana na oddziaływanie deszczu, śniegu, gradu, wiatru, niskich i wysokich temperatur, a także promieniowania słonecznego. Przed wyborem odpowiedniego produktu należy dokładnie przeanalizować jego właściwości.

 

Wysoka przepuszczalność powietrza

 

Najlepiej, aby farba elewacyjna cechowała się wysoką przepuszczalnością powietrza. Dzięki temu ściany mogą „oddychać”, co dobroczynnie wpływa na ich stan techniczny. Jest to również sposób na to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wilgoci, która przenika do wnętrza budynku. Oczywistym jest, że negatywnie wpływa ona na zdrowie oraz samopoczucie domowników.

 

Ograniczenie emisji CO2

 

Zarówno farby dekoracyjne, jak i klasyczne powinny ograniczać przenikanie dwutlenku węgla do wnętrza konstrukcji budynku. Nie każdy wie, że CO2 z otoczenia może obniżyć żywotność ścian. Dobrze, jeśli wybrana farba zahamowuje proces karbonatyzacji betonu i żelbetu.

 

Elastyczne dopasowanie do podłoża

 

Współczesne farby elewacyjne elastycznie dopasowują się do podłoża. Właśnie dlatego mogą być one aplikowane nawet w najmniejszych zakamarkach. W sprzedaży można znaleźć specjalne farby do nierównych powierzchni. Dzięki nim można wyeksponować oryginalną, a jednocześnie ozdobną fakturę. Szeroka gama kolorystyczna stanowi niewątpliwą zaletę. Zaprojektowanie elewacji atrakcyjnej pod względem wizualnym, a jednocześnie dopasowanej do osobistych upodobań nie będzie stanowić żadnego wyzwania.

https://beesafe.pl/porady/auto-miejskie-do-15-tys-zlotych/ Drewniano stalowy hoker w stylu loft https://northshore.instructure.com/courses/36376/pages/motulinka