Idealna kołdra na lato – czyli jaka?

Trudno wyobrazić sobie zdrowy, komfortowy sen bez miłej w dotyku kołdry. Odpowiednio dobrana zapewnia przyjemne ciepło w czasie zimowych chłodów, wpływa także na prawidłową wentylację oraz odprowadzanie wilgoci. W połączeniu z pościelą tworzy także efektowną ozdobę, łącząc w prosty sposób przysłowiowe przyjemne z pożytecznym.

Czym kierować się podczas zakupu kołdry?

Wybór kołdry powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika oraz pory roku. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników, od których w znaczny sposób zależy funkcjonalność kołdry. Do najważniejszych cech dobrej kołdry należą:
– rozmiar;
– rodzaj wypełnienia;
– poszycie;
– klasa cieplna
– trwałość i jakość wykonania.

Wygodna kołdra na cały rok

Wybierając rozmiar kołdry należy zwrócić uwagę na fakt, czy będzie ona użytkowana wyłącznie przez jedną osobą, czy też przez parę. Równie ważny jest wzrost użytkownika adresowanego do osób wysokich.
Kołdry jednoosobowe dostępne są przede wszystkim w rozmiarach 135×200 cm, 140×200 cm oraz 160×200 cm, natomiast kołdry małżeńskie, czyli dla par, występują w rozmiarach 180×200 cm oraz 200×220 cm. Istnieją także modele dla osób bardzo wysokich w rozmiarze 220×240 cm.
Ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas wyboru kołdry, jest także wielkość łóżka – lepiej, aby kołdra była nieco większa niż łóżko, rozwiązanie to zapewni wygodę i komfort użytkowania obu użytkownikom. Należy jednak pamiętać, że kołdra nie może być zbyt długa.
Ważną kwestią jest również wypełnienie kołdry, które w istotny sposób wpływa na właściwości termiczne i zdrowotne kołdry, a nierzadko decyduje także o jej trwałości i odporności.

Istnieją następujące rodzaje wypełnienia kołder:

a) Puchowe – wypełniane miękkim pierzem gęsim lub kaczym, wyjątkowo ciepłe, lekkie i ekologiczne, można je stosować przez cały rok.

b) Pierze – podobne do puchowych, aczkolwiek są one wypełniane ptasim pierzem oraz puchem, ich cechą są nieco gorsze właściwości termoizolacyjne oraz większa waga. Kołder wypełnianych pierzem zdecydowanie powinni unikać alergicy.

c) Wełna – są to kołdry miękkie i przyjemne w dotyku, wypełniane wełną pozyskiwaną z owiec lub wielbłądów. Cechą kołder wełnianych jest sprężystość oraz prawidłowy przepływ powietrza, dzięki czemu skóra może bez problemu oddychać. Są to modele hypoalergiczne, idealne w okresie zimowy.

d) Jedwab – produkty luksusowe, z tzw. wyższej półki. Zaletą kołdry jedwabnej są doskonałe właściwości termoizolacyjne oraz wentylacyjne. Posiada właściwości antystatyczne – nie przyciąga kurzu. Idealna w porze letniej.

e) Włókno kukurydziane – kołdra przyjazna dla ciała, polecana alergikom oraz osobom zmagającym się z chorobami skóry.

f) Włókno bambusowe – bardzo miękkie, delikatne i wytrzymałe, zapewniają prawidłową regulację temperatury ciała, dzięki czemu idealnie sprawdzą się zarówno w porze zimowej, jak i letniej.

g) Włókno poliestrowe – najpopularniejsze wypełnienie, zapewniające kołdrze lekkość, elastyczność oraz antystatyczność. Kołdry z wypełnieniem poliestrowym sprawdzają się przede wszystkim w okresie letnim.

h) Granulat silikonowy, czyli sztuczny puch – modele sprężyste, puszyste i lekkie. Cechą tego typu kołder jest doskonała termoizolacja oraz właściwości hypoalergiczne.4

Poszycie kołdry a komfort użytkowania

Komfort użytkowania kołdry w dużej mierze zależy od poszycia, które dodatkowo wyznacza wytrzymałość kołdry. Dokonując wyboru warto zwrócić uwagę zarówno na pokrycie kołdry, jak i jej wypełnienie.
Wyróżniamy następujące rodzaje pokryć:

– bawełniane;
– bawełniano-poliestrowe;
– satynowe;
– jedwabne;
– z mikrowłókien;
– z flizeliny;
– z teflonu.

Od czego zależą właściwości cieplne kołdry?

Każda kołdra posiada określoną klasę cieplną, określającą parametry termoizolacyjne danego modelu. W zależności od indywidualnych upodobań, a także możliwości finansowych, można wybrać kołdrę całoroczną lub modele sezonowe – letnie i zimowe.
Ze względu na budowę wyróżniamy następujące rodzaje kołder:

– ultralekka – najcieńsza i najlżejsza, przeznaczona wyłącznie w czasie letnich upałów;
– letnia – może być użytkowana przez cały sezon letni;
– całoroczna – w naszych warunkach klimatycznych powinna być stosowana wyłącznie wiosną i jesienią, ewentualnie przez cały rok w bardzo ciepłych mieszkaniach;
– zimowa – wyjątkowa ciepła i gruba, idealna w okresie zimowych mrozów;
– podwójna – kołdra dwuwarstwowa, bardzo ciepła, dostosowana do pomieszczeń ogrzewanych za pomocą kominka, domków górskich oraz wiejskich.

Meble ogrodowe z tec
W poszukiwaniu natur
Rate This Article:
http://m34.pl/komfort-podczas-jazdy-konnej-jakie-elementy-ubioru-wybrac/ https://hanza.edu.pl/udogodnienia-dla-kierowcy-nie-tylko-ubezpieczenia/ https://tubebox.pl