Dom i Wnętrze

Kable głośnikowe – charakterystyka

Kable głośnikowe stanowią niezbędny element łączący wzmacniacz/amplituner i kolumny głośnikowe. W przypadku tego typu kabli najważniejsze znaczenie ma typ przewodnika, z jakiego został wykonany. Najlepszym rozwiązaniem będą kable wykonane ze srebra. Są jednak dość drogie, dlatego też sprawdzą się niemal wyłącznie w hi-endowych kablach.

W głośnikach z reguły nie są stosowane kable kontrolno – pomiarowe, swojego zastosowania nie znajdzie tu również kabel do magistrali LON.

Grubość kabla a jego funkcjonalność

 

Warto pamiętać o tym, że to rodzaj przewodów elektrycznych zastosowanych w kablach ma największy wpływ zarówno na jakość dźwięku audio, jak i jego dynamikę czy barwę. Wybierając kabel głośnikowy należy mieć na uwadze grubość przewodu – im większa, tym  więcej prądu będzie przez niego przepływać. Dodatkowo grubszy przewód stawia mniejszy opór prądowy i ma większą wytrzymałość prądową.

Dobierając grubość przewodu, należy mieć na uwadze moc głośnika:

– w przypadku głośników o mocy w przedziale  1-70 W przewody głośnikowe powinny mieć średnicę nie mniejszą niż 1,5 mm²;

– w przypadku głośników o mocy od 70 do 120 W niezbędne jest zastosowanie przewodów o średnicy co najmniej 2,5 mm²;

– w przypadku głośników o mocy od 120 do 200 W należy zastosować kable głośnikowe o średnicy 4 mm².

Chcąc cieszyć się doskonałym dźwiękiem, należy pamiętać również o tym, że poza średnicą bardzo ważna jest również długość kabla łączącego nadajnik z głośnikami. Choć prawdą jest, że krótsze przewody dają mniejszy opór, co z kolei przekłada się na lepszą jakość dźwięku, nie należy stosować zbyt krótkich przewodów. Nieodpowiednio dobrana ich długość nie pozwoli na ustawienie głośników w odpowiednich miejscach i pod odpowiednim kątem.

 

Wtyki głośnikowe

 

Niezbędnym elementem kabli głośnikowych są również wtyki, dzięki którym znacznie ułatwione jest korzystanie z systemów audio. Wtyk montowany jest to kabla. Aby jednak był użyteczny, musi być w pełni kompatybilny z używanym sprzętem. Jakie są typy wtyków wykorzystywane przy kablach głośnikowych? Najpopularniejsze są:

– wtyki bananowe, czyli takie, które do gniazda głośnikowego nakłada się ”na wprost”. W większości przypadków terminale głośnikowe mają specjalne zaślepki, które przed próbą umieszczenia wtyków należy usunąć;

– wtyki typu szpilka, z którymi można się spotkać przy sprzęcie starszego typu. Wtyki w swoim działaniu wykorzystują  specjalne sprężynki, które naciągają się po wciśnięciu zaślepki, ukazując miejsce umieszczenia kabla lub wtyku;

-wtyki typu widełki charakterystyczne są dla droższych systemów audio, które posiadają gniazda dające możliwość umieszczenia wideł pod nakrętką.

 

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając kable głośnikowe?

 

Ze względu na to, że kable głośnikowe dostępne są w różnych długościach, w pierwszej kolejności należy rozplanować umieszczenia sprzętu audio, a dopiero później zakupić odpowiednie okablowanie, które nie powinno być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. W większości przypadków sprzedawane są na metry, więc dobór odpowiedniej długości nie stanowi żadnego problemu.

zobacz Wysoki stolik do kuchni iq.org